Vakcinacija protiv gripe, kao preventivna zaštita
Vakcinacija protiv gripe, kao preventivna zaštita
S dolaskom sezone gripe, Eurofarm Centar Poliklinika u Uniticu započinje vakcinaciju protiv gripe, kao preventivnu zaštitu od oboljenja. Vakcinacija je dostupna od ponedjeljka, 11. novembra, u terminu od 8 do 14 sati. Svi zainteresirani pacijenti mogu zakazati svoj termin putem besplatnog kontakt broja 080 022 226. Vakcinacija se vrši isključivo u poliklinici Unitic.
Šta je gripa?
Gripa je akutno infektivno oboljenje izazvano virusima influence. Početak bolesti karakterizira povišena tjelesna temperatura, znojenje, glavobolja, malaksalost, bolovi u mišićima, zglobovima, grlobolja, pojačana sekrecija iz nosa, kašalj. Spektar kliničkih manifestacija varira od blagih do ozbiljnih. Oporavak kod većine nastupa za 7 do 10 dana. Nekada je gripa, posebno kod starijih osoba, potencijalno vrlo opasna, iscrpljujuća sa općom slabošću i upornim višesedmičnim kašljem, što se objašnjava poremećenom plućnom funkcijom kao posljedicom plućnog oštećenja koje se radiografski nužno ne mora dijagnosticirati.
Brojne su komplikacije gripe
Kroz višedecenijsku kliničku praksu svjedočila sam brojnim komplikacijama gripe kao “primarna-gripozna pneumonija”, “sekundarna-bakterijska pneumonija”, pogoršanje hronične opstruktivne plućne bolesti, hroničnog bronhitisa, astme, a kod djece dodatno i razvijanju dramatične kliničke slike krupa, istaknula je prof. dr. sc. Nada Koluder, specijalist infektologije u Eurofarm Centar Poliklinici.
Vanplućne komplikacije gripa su upala sinusa, uha, grla, ali i one ozbiljnije kao upala mišića ( miozitis), naglo nastalo oštećenje skeletnih mišića (rabdomioliza) i posljedično otpuštanje mioglobina u krvotok što oštećuje bubreg sve do akutne bubrežne insuficijencije. Viđa se i upala srčanog mišića(miokarditis), srčane maramice (perikarditis), upale mozga(encefalitis), poprečne upale kičmene moždine cijelom širinom( transferzalni mijelitis), teško oštećenje jetre i mozga sa visokom smrtnošću(Reyeov sindrom) kod djece koja iz bilo kog razloga uzimaju Aspirin, Guillan-Barreov sindrom.
Gripa se u umjerenim klimatskim krajevima uglavnom javlja godišnje, epidemijski svako nekoliko godina što ovisi od pojave novih antigenih sojeva virusa i nivoa kolektivnog imuniteta u populaciji. U slučaju velikih antigenih varijacija na koje nema imuniteta širom svijeta nastaju pandemije koje traju sve dok imunitet populacije ne dosegne zaštitni nivo. Poznate su pandemije iz 1918-1919. i 2009-2010.godine kada je umrlo više miliona oboljelih.
Vakcinacijom protiv gripe
Na temelju predočenog potpuno je racionalno, kad već imamo, nastojati prevenirati gripu vakcinom VAXIGRIP TETRA, sastavljenu od četri inaktivirana(mrtva) virusa gripe dominirajuća predhodne sezone, uzgojena u oplođenom jajetu kokoške. Daje se u mišić, jednokratno, sa izuzetkom djeci mlađoj od devet godina, nikad ranije imuniziranom navedenom vakcinom, kada se daju dvije doze u razmaku većem od četri sedmice.
Vakcina je sigurna, imunogenična, ne sadrži živu, timerazol. Indicirana je osobama starijim od 65 godina, hroničnim, onkološkim bolesnicima, određenim zanimanjima, djeci starijoj od šest mjeseci, trudnicama u svim stadijima trudnoće, dojiljama.
Kada je najbolje vrijeme za vakcinaciju?
Najbolje vrijeme za vakcinaciju protiv gripe je između septembra i novembra, prije nego što sezona gripe dostigne svoj vrhunac. Vakcinacija u ovom periodu omogućava tijelu da razvije imunitet na vrijeme, pružajući maksimalnu zaštitu u zimskim mjesecima kada je gripa najraširenija. Time smanjujemo mogućnost širenja virusa među ljudima i pomažemo u zaštiti ne samo sebe, već i svojih najbližih. Ako se ipak razbolimo, bolest će najčešće imati blaži tok, uz smanjeni rizik od ozbiljnih komplikacija.
Mitovi o vakcinaciji protiv gripe
Kod nas se gripa ne shvata kao ozbiljna bolest. Nerijetko čujemo od negatora vakcinisanja da vakcina protiv gripe ne štiti nego izaziva gripu. Takav pristup treba argumentirano oboriti u startu. Naime,u iznimnim slučajevima moguća je zaraza virusom gripe. To se prije svega odnosi na krive procjene naučnika o sadržaju virusa gripe u vakcini za datu sezonu. Druga važnija činjenica bila bi da se zaštita od četri soja vakcinalnih virusa stvara kroz dvije do tri sedmice, dakle u rastegnutom vremenu kada još postoji mogućnost oboljevanja od gripe kako prije tako i neposredno poslije vakcinisanja, odnosno u inkubacionom vremenu od par dana.
Zaštitimo sebe i druge
Vakcinacijom se sprečava širenje gripe u populaciji. Tako štitimo sebe i ljude oko sebe, a u slučaju oboljenja, bolest će biti blaga, bez komplikacija.