Kristina Kanostrevac – specijalist radiologije u Eurofarm Centar Poliklinici

Kristina Kanostrevac – specijalist radiologije u Eurofarm Centar Poliklinici

Doktorica Kristina Kanostrevac, specijalista radiologije, svojim bogatim iskustvom i ljubavlju prema egzaktnoj nauci, doprinijela je kvalitetnoj dijagnostičkoj službi u Eurofarm Centar Poliklinici. Kroz svoju karijeru, koja obuhvata rad na Medicinskom fakultetu u Nišu, urgentnu medicinu te angažmane u BiH, doktorica Kanostrevac je stekla svestrano iskustvo koje danas koristi u dijagnostici, praćenju i prevenciji različitih patoloških stanja. U ovom intervjuu, podijelila je s nama svoj profesionalni put, važnost rane dijagnostike, prednosti koje Eurofarm Centar Poliklinika pruža pacijentima te savjete za sve koji se pripremaju za radiološke preglede.

Šta smatrate najvećim prednostima koje Eurofarm Centar Poliklinika pruža pacijentima kada je u pitanju radiološka dijagnostika?

Eurofarm Centar Poliklinika pacijentima pruža niz ključnih prednosti u oblasti radiološke dijagnostike. Naši pacijenti imaju pristup najsavremenijim radiološkim aparatima, što omogućava brze i precizne rezultate. Kratke liste čekanja osiguravaju brzinu pregleda, dok stručnost i posvećenost našeg osoblja – uključujući radiologe, radiološke inženjere i medicinske tehničare – osiguravaju vrhunsku uslugu. Posebno bih istakla naš srednji kadar i radiološke inženjere, bez čijeg doprinosa snimanja ne bi bila moguća.

Koje vrste pregleda su najčešće u vašoj praksi i koliko je važna rana dijagnostika u prevenciji i liječenju bolesti?

U mojoj praksi najčešće radim ultrazvučne i RTG preglede, uz povremeno MSCT dijagnostiku. Pravovremena dijagnostika igra ključnu ulogu u uspješnom tretmanu i mogućem izlječenju pacijenata, posebno kod onih s pozitivnom porodičnom anamnezom. Rano otkrivanje bolesti značajno povećava šanse za uspješan ishod liječenja.

Kako tehnologija napreduje u oblasti radiologije i koje moderne metode dijagnostike koristi Eurofarm Centar Poliklinika?

Radiologija napreduje uporedo sa tehnologijom, što je, takođe, jedna od prednosti ove grane medicine, uključujući 3D snimanja i primenu AI, što Eurofarm Centar Poliklinika uspešno prati i primenjuje.

Imate li savjete za čitatelje u vezi s pripremom za radiološke preglede? Postoje li specifični koraci koje pacijenti mogu poduzeti da bi poboljšali tačnost dijagnostike?

Prilikom naručivanja za radiološki pregled, svaki pacijent dobije uputstva za pripremu. Kod pregleda štitne žlezde, muskuloskeletnog sistema, torakalnih organa, endokranijuma, specifična priprema nije potrebna, dok je pregled abdomena i male karlice najbolje obavljati na tašte ili kada nema sadržaja u crevima, što bi značilo da pacijent ne unosi ništa per os  četiri sata pre pregleda. Takođe je potrebno da mokraćna bešika bude ispunjena, kako bi pregled bio uspešan. Pregled dojki je najbolje obavljati sedmog do desetog dana menstrualnog ciklusa.

Kako vidite ulogu Eurofarm Centar Poliklinike u unaprjeđenju zdravstvene zaštite u Bosni i Hercegovini, posebno u pogledu dijagnostičkih usluga?

Uzimajući u obzir razgranatu mrežu Eurofarm Centar Poliklinika, koje su dostupne pacijentima širom BiH, kao i stručnost i ažurnost zaposlenih, a verovatno i saradnju sa FZO u vrlo bliskoj budućnosti, istakla bih ogromnu ulogu Eurofarm Centar Poliklinike, koja se tiče unapređenja i efikasnosti zdravstvene zaštite pacijenata.

Koliko je važna multidisciplinarna saradnja između različitih specijalista u Eurofarm Centru za što precizniju dijagnostiku i liječenje pacijenata?

Multidisciplinarni pristup je ključan za dijagnostiku i lečenje pacijenata, što u Eurofarm Centar Poliklinici besprekorno funkcioniše, kolege sjajno sarađuju, a sve u korist naših pacijenata.

Koje preventivne mjere preporučujete čitateljima kako bi smanjili rizik od bolesti koje se često otkrivaju putem radioloških pregleda, te kako iste mogu pomoći u ranom otkrivanju ozbiljnih bolesti? Možete li podijeliti primjere iz prakse?

U prevenciji i ranom otkrivanju bolesti, posebno bih istakla značaj preventivnih sistematskih pregleda, koji se, uglavnom, obavljaju jednom godišnje, ali u nekim slučajevima, i na tri do šest meseci (u zavisnosti od patološkog stanja ili bolesti koja se prati), te kontrolnih pregleda, kao i prdržavanja saveta ordinirajućeg lekara. U mojoj dosadašnjoj praksi se pokazalo da su pacijenti, kojima je na vreme otkrivena neka bolest (npr. karcinom dojke, štitne žlezde, torakalnih, kao i abdominalnih organa, te upalni i drugi procesi), uspešno lečena ili izlečena, što me posebno raduje, ali, moram reći, da je bilo i pacijenata koji su se, nažalost, javili u poodmakloj fazi bolesti, gde se adekvatno lečenje nije moglo sprovesti. Stoga, apelujem na sve građane da izdvoje bar jedan dan u godini, kako bi se kompletno pregledali i sačuvali svoje zdravlje.